2020 – nowy chiński rok Metalowego Szczura

Artykuły

Najbliższy chiński nowy rok przypadnie 25.01.2020 roku i potrwa do 11.02.2021 roku.

Do tego czasu rządzi jeszcze Świnia, która za kilka tygodni zakończy swoje panowanie, a przy tym cały 12 letni cykl, pałeczkę przekazując Szczurowi, by rozpoczął kolejny.
 
Wiąże się z tym ciekawa legenda, która głosi, że chińskie zwierzęta wytypowały Bawołu, jako swojego przedstawiciela i to ten zwierzęcy reprezentant w uznaniu dla swej wytrwałości i pracowitości miał poprowadzić 12 zodiakalnych zwierząt przed oblicze Buddy i jako ich przedstawiciel odebrać błogosławieństwo dla wszystkich.
Inne zwierzęta szły posłusznie za nim, wedle ustalonej kolejności.
Tymczasem idący bardziej z tyłu szczur wyprzedzał kolejne zwierzęta, aż minął Tygrysa i zatrzymał się przy Bawole prosząc go, by ten go trochę poniósł na swym grzbiecie, gdyż zmęczyły mu się od długiej drogi łapki.
Bawół zgodził się.
 
Doszedłszy przed oblicze Buddy, Szczur niespodziewanie wyskoczył jednak przed Bawołu i tak to on wepchnąwszy się przed swoją kolejkę – otrzymał dla zwierząt błogosławieństwo, stając się tym samym pierwszym spośród 12-u.
Budda nie tylko nie zbeształ go za jego cwaniactwo, ale…docenił spryt Szczura – tak przynajmniej mówi ta chińska legenda.
Okazuje się więc, że dla Chińczyków pracowitość jest ważna, ale nie mniej – spryt i skuteczność.
Szykuje się zatem dobry rok dla pracowitych, ale i ambitnych.
 
Co ciekawe – hasło ‚wyścig szczurów’ nie brzmi w Chinach tak pejoratywnie jak u nas, ponadto Chińczycy sami często się nazywają Szczurami Azji.

Comments are closed.

Przeczytaj poprzedni wpis:
Chińskie podejście do czasu

Kiedy Smok w latach 90-tych mieszkał przez trzy lata w Azji, na początku miał zamiar wyrzucić zegarek albo zamienić go...

Zamknij