Mao widziany zza plecow Smoka

Artykuły

Mao widziany zza plecow Smoka to mężczyzna w średnim wieku… – a jaki był w swoim dzieciństwie?

Kiedy Smok przebywał na stypendium w Szanghaju, został pewnego dnia poproszony przez kończącego studia chinskiego studenta wydziału fotografii o pozowanie do fotografii na tle pomnika Mao Zedonga, zwanego w Polsce Mao Tsetungiem, która to fotografia miała posłużyć chińskiemu studentowi przy obronie jego magisterskiej pracy.

Po pewnym czasie praca została szczęśliwie obroniona, a Smok z pamiątkową fotografią zaczął rozważać… jakie było dzieciństwo bohatera pomnika.

Encyklopedia poinformowała go, że przyszły kontrowersyjny (szczególnie z punktu widzenia obcokrajowców) chiński przywodca urodził się w Chinach jako numerologiczna piątka w znaku Koziorożca w roku Węża 26.12.1893 roku, jako jedno w czworga dzieci chińskiego lichwiarza i buddystki.

Miał więc Mao dwóch braci i siostrę (a w przyszłości miał mieć też cztery żony, siedmioro dzieci i troje wnucząt).

Do ósmego roku życia jego życie przypominało jak twierdził sielankę – spędził je na wsi z klanem swojej matki.

Kiedy miał osiem lat, ojciec zabrał go jednak do domu i zapisał do szkoły.

Konfucjanskie wychowanie, któremu go poddano, było surowe i po trzech latach jedenastoletni Mao uciekł z domu… znaleziony przez ojca został przywrócony wcześniejszemu rygorowi.

Ojciec jego był niewierzący, więc to po matce został buddystą i był nim aż do swych młodzieńczych lat…

Wtedy jeszcze nie wiedział, że jego nazwisko będzie się w przyszłości światowi kojarzyło z Chinami, przywództwem metodą twardej ręki czy Rewolucją Kulturalną, a on sam spocznie po śmierci w mauzoleum w centrum Pekinu, gdzie po dziś dzień odwiedzać go będą zarówno chińscy jak i zagraniczni turyści.

Comments are closed.