Inwigilacja. Dla dobra ogółu

Film

Inwigilacja. Dla dobra ogółu – Na tegorocznym Millenium Docs Agains Gravity maj 2023

Na tegorocznym festiwalu nie brakowało ciekawych i poruszających pozycji.  Filmów, które wywracają na drugą stronę, zmieniają punkt patrzenia na świat, zaskakują.  Jednym z takich dokumentów stanowczo jest film o systemie społecznej kontroli w  Chinach.  Nowej rzeczywistości, która przeraża. 

Wybierając się na film o nowym systemie kontroli społecznej w Chinach, sądziłam, że nie wiele jest w stanie mnie tutaj zaskoczyć.  W końcu temat był mi znany.  Wielokrotnie o nim czytałam, słyszałam, miałam wyrobione zdanie.  Jednak sposób opowiedzenia historii i fakt, jak bardzo jest ona „blisko ludzi” i ich problemów dogłębnie mnie poruszył.  Spowodował, że zdałam sobie sprawę, iż ten system nie będzie zagrażał ludziom w przyszłości.  Nie spowodowuje ograniczenia ich wolności lub nie doprowadzi do małej powtórki w książek Orwella. On tego wszystkiego nie zrobi w PRZYSZŁOŚCI.  Z tego powodu, że ta przyszłość – już tam jest!  Już jest tam jak w Orwellu. Prawnicy boją się sprzeciwić systemowi lub są za to zsyłani do więzień. Nie daje im się możliwości do normalnego życia. Ludzką wolność depcze się, a człowieka sprowadza do pozycji niewolnika system.

Z całą pewności jest to ważny dokument, który polecam każdemu.  Bo chodź nie żyjemy w totalitarnych Chinach, to nasz kraj wkrótce również będzie dysponował podobną technologią kontroli. Pytanie jak ją wykorzysta i czy jako jednostki społeczne na tym zyskamy, czy stracimy?

Małgorzata Nakonieczna

Comments are closed.