Muzeum Sztuki i Techniki Japońskiej Manggha – Kimono 着物 Forma. Wzór. Rzecz do noszenia

Artykuły

Muzeum Sztuki i Techniki Japońskiej Manggha ma zaszczyt zaprosić Państwa na wernisaż wystawy „Kimono 着物 Forma. Wzór. Rzecz do noszenia”!

W minionym roku Muzeum Manggha wzbogaciło się o zespół ciekawych kimon, pasów obi oraz akcesoriów do tego tradycyjnego japońskiego stroju, a to za sprawą dwóch kolekcji, podarowanych Muzeum przez panie Reiko Nagakurę i Małgorzatę Olejniczak. Pozostając z ogromną wdzięcznością dla naszych darczyńców, prezentujemy Państwu najciekawsze obiekty z tych zbiorów, zgromadzone na wystawie zatytułowanej „Kimono 着物 Forma. Wzór. Rzecz do noszenia”.

11 lutego w godzinach 12:00 – 14:00

Muzeum Sztuki i Techniki Japońskiej Manggha
ul M. Konopnickiej 26, 30-302 Kraków

Wystawa pokazuje prostą formę kimon i pasów obi, które stają się polem działań dla artystów, projektantów, rzemieślników barwiących i tkających tkaninę. Dzięki przedstawieniom świata natury – zmieniającego się wraz z porami roku – czy kompozycjom opartym na geometrii możemy podziwiać piękne wzory i odczytywać ich znaczenie symboliczne w kulturze Japonii. Projekt wzoru stanowi ściśle przemyślaną kompozycję i nawet jeśli kimono zmieni kształt po założeniu go na osobę, widoczne dla oka pozostanie zawsze to, co najciekawsze.

Scenariusz i aranżacja plastyczna: Joanna Haba
Teksty i konsultacje: Anna Bielak

Partner główny:
Mitsubishi Motors

Partnerzy wystawy:
Kyoto Nishikawa, Fundacja Kyoto – Kraków

Comments are closed.

Przeczytaj poprzedni wpis:
Uliczkę znam w Szanghaju

’’Uliczkę znam w Szanghaju, uliczkę pełną Chińczyków’’ – chciałabym zaśpiewać parafrazując znany wszystkim Polakom w moim, czyli tak zwanym średnim wieku, utwór...

Zamknij