DZIEŃ CHIŃSKO-POLSKI W MUZEUM PANA TADEUSZA 24 września 2017

Wydarzenia

DZIEŃ CHIŃSKO-POLSKI W MUZEUM PANA TADEUSZA.
DZIEŃ INSTYTUTU KONFUCJUSZA
niedziela, 24 września 2017

Muzeum Pana Tadeusza

Rynek 6, 50-106 Wrocław
 
24 września w godzinach 10:00 – 18:30

WSTĘP
Na wszystkie wydarzenia wstęp bezpłatny, na warsztaty obowiązują zapisy: edukacja-mpt@ossolineum.pl. Z powodu ograniczonej liczby miejsc na koncert należy wcześniej odebrać bezpłatne wejściówki dostępne w kasie muzeum.

PROGRAM

godz. 10.00–11.30
Chińskie wycinanki
warsztaty dla dzieci (7–12 lat)
Wyjątkowa szansa na zapoznanie się z chińską sztuką tworzenia wycinanek. Poprzez szablony i prezentację przybliżymy dzieciom, jak krok po kroku wykonać własne wycinanki. Warsztaty poprowadzi Lu Youyou.

godz. 10.00–11.30
Chińskie bajki, ilustracje i lampiony
warsztaty dla dzieci (5–10 lat)
Poznamy wybrane chińskie bajki, a potem stworzymy ilustracje odnoszące się do treści wysłuchanych opowieści. Dzieci będą mogły także ozdobić lampiony, inspirując się chińskimi zwierzętami lub własną wyobraźnią. Warsztaty poprowadzi Olga Leroch.

godz. 13.00
Czytanie Pana Tadeusza po chińsku
Odczytanie inwokacji z Pana Tadeusza po chińsku i po polsku. Czytanie odbędzie się przed bramą Muzeum Pana Tadeusza.

godz. 13.30–14.30
Kaligrafia na wachlarzach
warsztaty dla młodzieży (powyżej 16. roku życia) i dorosłych
Wprowadzenie w tajniki chińskiej kaligrafii. W pierwszej części warsztatów poznamy wyposażenie pracowni chińskiego kaligrafa, a następnie zgłębimy podstawy tej niesamowitej sztuki. Podążając za instrukcjami, uczestnicy samodzielnie sprawdzą się w roli kaligrafów chińskich sinogramów. Na koniec znaki przeniesiemy na powierzchnię wachlarzy. Warsztaty poprowadzi Lu Youyou.

godz. 15.00–16.30
Lekcja języka chińskiego
warsztaty dla młodzieży (powyżej 16. roku życia) i dorosłych
Będzie to czas na zapoznanie się z podstawowymi zwrotami w języku chińskim. Przybliżymy słuchaczom tonalną naturę języka chińskiego w dialekcie mandaryńskim. Przytoczymy także parę słów i zwrotów bezpośrednio pochodzących lub nawiązujących do Pana Tadeusza. Warsztaty poprowadzi Duan Xiaoli.

godz. 15.00–16.30
Malarstwo chińskie na wachlarzach
warsztaty dla młodzieży (powyżej 16. roku życia) i dorosłych
Wprowadzenie w sztukę malarstwa chińskiego. Zapoznamy się z popularnymi motywami malarstwa chińskiego i krok po kroku pokażemy, jak stworzyć własne kompozycje malarskie. Warsztaty poprowadzi Lu Youyou.

godz. 17.00–17.45
Ceremonia parzenia herbaty
Podczas pokazu zaprezentujemy chiński ceremoniał parzenia herbaty wraz z krótkim wprowadzeniem na temat historii i kultury picia herbaty w Chinach. Po zakończeniu ceremonii zaprosimy uczestników do degustacji. Spotkanie poprowadzi Duan Xiaoli.

godz. 18.00
Duan Xiaoli: koncert na guzheng
Dźwięki z guzheng, tradycyjnego instrumentu chińskiego, przypominającego cytrę, przeniosą nas w świat chińskiej muzyki. Co ciekawe, na tym instrumencie głównie grają kobiety. Na koncert z racji ograniczonej liczby miejsc należy wcześniej odebrać limitowane bezpłatne wejściówki w kasie muzeum.

Współorganizatorzy: Muzeum Pana Tadeusza, Stowarzyszenie Polsko-Chińskie Na Rzecz Kultury i Sztuki, Instytut Konfucjusza w Uniwersytecie Wrocławskim

Comments are closed.

Przeczytaj poprzedni wpis:
Tradycja ubierania dzieci w Chinach

W Chinach dzieci są chronione przez chińskie tygryski. Składa się zyczenia aby dzieci były tak mocne i odważne jak prawdziwe...

Zamknij