Smok i Feniks w Muzeum Azji i Pacyfiku na spotkaniu z autorem ‘Chin bez makijażu’ – Marcinem Jacobym

Artykuły

W 2015 roku została wydana książka Marcina Jacoby’ego ‘Chiny bez makijażu’.

Minęło 6 lat i pojawiło się jej uzupełnione wznowienie. Z tej okazji autor gościł 7.09.2021 roku w Muzeum Azji i Pacyfiku.
 
Przez czas, który upłynął między oboma wydaniami, sporo się zmieniło zarówno w Polsce, jak w Chinach i na całym świecie, który wydaje się obecnie jeszcze bardziej bezpardonowy i obnażony z chroniącej go dotąd warstwy kultury i postawy względnie przynajmniej zrównoważonego rozwoju.
 
Smok po bardzo ciekawym spotkaniu z autorem miał filozoficzną refleksję, że brak makijażu nie jest zły, o ile twarz pod nim jest naturalna, zdrowa i nie zniekształcona.
O ile jednak jest inaczej, wtedy nakłada się coraz więcej makijażu, by to ukryć. I o ile autor ‘Chin bez makijażu’ 6 lat temu ukazał twarz Chin zarówno bez jak i dla kontrastu z symboliczną warstwą makeupu, o tyle po 6 latach opisując Kraj Środka musiał nawiązać do znacznego pogrubienia tej warstwy…
 
Smok zna autora od lat wielu, zapytał go więc po koleżeńsku i po prostu o to, na co obecnie w życiu stawia.
Otóż autor od wielu już lat (mimo młodego względnie jeszcze wieku) konsekwentnie stawia na kulturę Azji i to nad nią głównie pracuje na swym poletku na SWPS.
W dowód uznania i oczekiwania na liczne obfite owoce dzięki współpracy z tą jedną z wiodących polskich uczelni SWPS stawia na autora tak mocno, jak i On postawił na SWPS.
 
A że jest doceniany za swoją pracowitość i liczne talenty, świadczy to, że został na SWPS dziekanem i kierownikiem zakładu Studiów Azjatyckich.
Serdeczne gratulacje, profesorze Jacoby.
 
A zatem jeśli jeszcze nie czytaliście ‘Chin bez makijażu’ – sięgnijcie koniecznie po tę mądrą i pełną przenikliwego spojrzenia jej autora lekturę.
Niech wiara autora, że jeśli coś na nas w tych dziwnych czasach może jeszcze uratować, to będzie to kultura (ale kultura w znaczeniu mądrości płynącej wraz ze świeżym spojrzeniem, zdrową pokorą, ale i samoświadomością i poczuciem własnej wartości i adekwatnej pewności siebie, wiedzą, inteligencją, zdrowym rozsądkiem, planowaniem, strategią, konsekwencją i umiejętnością wyciągania wniosków z historii ), przeniesie się i na Was, drodzy czytelnicy.
W roli prelegenta autor Marcin Jacoby.
Spotkanie poprowadził kustosz MAiP Maciej Magura Góralski.

Comments are closed.